SEC ve Binance Davasında Bitcoin Borsasına Güçlü Destek!

ABD Dijital Ticaret Odası, SEC’in Binance borsasına karşı açtığı davayı reddetmek için dilekçe verdi. Kuruluş, bunu bakkala dava açmaya benzetti

ABD Dijital Ticaret Odası’ndan Binance için güçlü destek

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile küresel bir kripto para borsası olan Binance arasında devam eden savaş, önde gelen bir kripto savunuculuk grubu olan ABD Dijital Ticaret Odası’ndan güçül destek aldı. ABD’li lobi grubu SEC’in düzenleyici yaklaşımının “opak ve düşmanca” olduğunu ileri sürüyor. Kuruluş, 19 Ekim’de sunduğu bir amicus brief’le SEC’in Binance’in aleyhine açtığı davaya müdahil oldu. Bu başvurusunda SEC’in tavrını, “portakal ve diğer meyveleri satan bir bakkala dava açmaya” benzetiyor.

Kuruluş’un görüşleri, kripto para birimi endüstrisinde SEC’in düzenleyici tutumunun finansal yeniliği boğduğu ve kripto girişimlerini ABD’den uzaklaştırdığı yönündeki artan endişeleri yansıtıyor. Oda ayrıca, SEC’in kripto varlıklarına ilişkin anlayışının temelden kusurlu olduğunu iddia ediyor. Bu bağlamda Oda dosyalamada şunları belirtiyor:

Token’lar tek başlarına menkul kıymet değildir. Alım satımlarının yapılabildiği piyasalar da menkul kıymet borsaları değildir.

SEC’in menkul kıymet sınıflandırması hatalı!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzre, Başkan Gary Gensler’in liderliğinde SEC, Binance, Coinbase ve Kraken gibi dünyanın en büyük kripto para borsalarından bazıları da dahil olmak üzere dijital varlık şirketlerine karşı çok sayıda yaptırım eylemi başlattı. İddia konusu ihlaller arasında hizmet olarak kayıtsız staking ürünleri sunmak da yer alıyor. Ayrıca, potansiyel olarak menkul kıymet yasalarını ihlal eden coinleri listelediklerini ileri sürüyor. Bu borsalar, SEC’in hangi kripto para birimlerinin menkul kıymet olarak nitelendirileceğine ilişkin net yönergeler sağlamadığını savunarak bu iddialara karşı çıkıyor.

Dijital Ticaret Odası, SEC’in yaklaşımını eleştiriyor. Bu doğrultda, “yatırım sözleşmesi menkul kıymetinin konusu” ile “yatırım sözleşmesinin kendisi” arasında ayrım yapmadığını iddia ediyor. Oda’ya göre, bu hatalı bakış birçok kripto tokenini kayıtsız menkul kıymetler olarak yanlış sınıflandırdı. Bu bağlamda Dijital Ticaret Odası, şu açıklamayı yapıyor:

SEC, keyfi bir şekilde çeşitli Blockchain tabanlı dijital varlıkları menkul kıymetler olarak kategorize ederek ve işletmeleri aslında kendileri için mevcut olmayan SEC kayıtlarını alamadıkları için cezalandırarak, uygulamaya göre bir düzenleme yaklaşımı benimsemiştir.

Kuruluş: SEC’in Binance davası komik ve düşmanca!

Dijital Ticaret Odası’nın amicus brief’i, Blockchain teknolojisinin tedarik zinciri yönetiminden ilaç sektörüne kadar çeşitli sektörlerde devrim yaratma potansiyeline sahip olduğunu ileri sürüyor. Yine de SEC’in düzenleyici yaklaşımı birçok Blockchain işletmesini off-shore faaliyet göstermeye zorluyor.

Oda, SEC’in Binance borsasına karşı açtığı davanın bir aşırılık olduğunu iddia ediyor. Bunu portakal sattığı için bir bakkala dava açmaya benzetiyor. Grup, mahkemeyi yatırım sözleşmeleri ile varlıkların kendileri arasında ayrım yapmaya çağırıyor. Ayrıca, SEC’in eylemlerinin inovasyon ve dijital ekonomi üzerinde zararlı bir etkisi olduğunu kaydediyor. Bu yüzden, mahkemeyi davayı reddetmeye çağırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir