Not Alın: Bu 3 Cardano Rakibi Güçlü Büyüyecek!

Cardano, 2017 yılında Proof of Stake mutabakat algoritmasının UTXO modeliyle karıştırılmasıyla oluşturuldu. Bu yenilikçi yaklaşım, katman-1 Blockchain’ler için yeni arayış ve deneylere öncülük etti. Kripto uzmanı Vinicius Barbosa, 3 Cardano rakibine dikkatleri çekiyor. Uzman, bunların güçlü büyüme potansiyeline sahip olduğunu söylüyor.

Cardano’nun başarısı ve yaşadığı sıkıntılar

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Cardano, piyasa değerine göre ilk 10 kripto para arasında yer alıyor. Projenin geçmişi, deney, esneklik ve büyümenin canlı bir kanıtı. Projeye yönelik başlıca eleştirilerden biri, ekosistemin kilitlenen toplam değerdeki (TVL) artışını doğrudan etkileyen benzersiz özellikleri nedeniyle protokol geliştirmenin karmaşıklığında yatıyor.

Bu açıdan, Cardano’daki dApps hesabı, ADA’nın TVL’si için bir başka büyük geri çekilme bildirdi. Bununla birlikte, yerel tokeni ADA, kullanıcı benimsenmesinde ciddi başarı elde etti. Bu da tokenin piyasa değerindeki artışı destekledi. Buna rağmen Cardano ekosistemindeki eski zorluklar, hala onun büyümesine musallat oluyor.

İlginç bir şekilde, son derece rekabetçi kripto para piyasası, Cardano için uygun alternatifler olarak yükselen umut verici projelerle büyümeye devam ediyor. Solana (SOL), hem ADA’nın piyasa değerini hem de TVL’yi aştı. Böylece, kendi alanını fetheden daha yeni ve yenilikçi bir rakibin başarılı bir örneği oldu.

İzleme listenizde olması gereken 3 ADA rakibi

Uzman, piyasa değeri endekslerinin daha alt sıralarına bakarak, en uygun koşulları ve gelecekte artan bir talebi bulabilmeleri halinde benzer bir büyüme gösterebilecek diğer üç Cardano rakibini seçiyor.

İlk sırada Near Protocol (NEAR) var

Near, daha fazla gelişme dostu bir aşama yaratmayı odağına alıyor. Bu bakımdan, aktif bir geliştirme ekosistemine sahip umut verici bir yarışmacı. Şu anda NEAR, CoinMarketCap’in endeksinde 38. sırada yer alıyor. Ayrıca, 1,71 milyar dolarlık piyasa değeriyle 1,71 dolardan işlem görüyor. Yerel tokenı NEAR 16 Ocak 2022’de 20,44 dolar ile zirve yaptı. Bu arada, Near’ın toplam kilitli değeri sürekli olarak diğer Blockchain’lerden daha iyi performans gösterdi.

NEAR tarihsel fiyat grafiği.

İkinci Cardano rakibi: Algorand (ALGO)

Alandaki bir diğer ilgili rakip, enerji tasarruflu bir Blockchain sunmaya odaklanan ve çevre konusunda daha fazla endişe duyan kullanıcıları ve geliştiricileri çeken Algorand (ALGO). Yazı sırasında ALGO, CoinMarketCap’in endeksinde 52. sırada yer alıyor. Ayrıca, 1,11 milyar dolarlık piyasa değeriyle 0,143 dolardan el değiştiriyor. Algorand’ın TVL’si, daha düşük bir fiyat kapitalizasyonuyla bile Near’ınkinden daha yüksek. Her birinin DeFi’de sırasıyla 63 milyon dolar ve 49 milyon dolar kilitli değeri bulunuyor.

ALGO tarihsel fiyat grafiği

Son sırada Fantom (FTM) geliyor

Cardano (ADA)’nın 3 alternatifi arasında en düşük değere sahip olanın en yüksek TVL’ye sahip olan olması dikkat çekici. Fantom (FTM), yüksek ölçeklenme özelliğine sahip merkezi olmayan bir finans deneyimi sağlamayı odağına alıyor. Bu arada, yazı sırasında 66 milyon dolarlık toplam değer kaydetti. Yerel tokenı FTM, CoinMarketCap’in endeksinde 53. sırada yer alıyor. Ayrıca token, bir milyar doların altında bir piyasa değeriyle 0,33 dolardan işlem görüyor.

FTM geçmiş fiyat grafiği

Makaledeki görüşler ve tahminler uzmana ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir