İngiltere’de doktorlar bir kez daha grevde: 85 bin sağlıkçı iş bıraktı

İngiltere’de uzun süredir maaş zammı konusunda hükümetle anlaşmazlık yaşayan uzman doktorlar ile pratisyen ve asistan hekimler, ikinci kez birlikte greve gitti. Ülkede yaklaşık 24 bin uzman doktor ile 61 bin pratisyen ve asistan hekim, 3 günlük iş bırakma eylemi başlattı. Doktorların iş bırakma eylemi süresince sadece acil servis hizmetleri verilecek.

AA’nın aktardığına göre İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) yetkilileri, “grev süresince hastanelerdeki rutin hizmetlerin neredeyse durma noktasına gelebileceği” uyarısı yaptı. İngiltere Sağlık Bakanı Steve Barclay, doktorlara greve son vermeleri çağrısında bulundu.

Uzman ve pratisyen hekimler, ilk kez 20 Eylül’de birlikte greve gitmiş ancak bu toplu iş bırakma eylemi 24 saat sürmüştü. Enflasyonun üzerinde ücret artışı talebinde bulunan uzman doktorlar bu yıl 4. kez, yüzde 35 ücret artışı isteyen pratisyen ve asistan hekimler ise 7’nci kez greve gidiyor.

SUNAK’TAN DOKTORLARA ‘SALGIN’ SUÇLAMASI

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, ağustosta yaptığı açıklamada, hükümetin, hastanelerde bekleme listelerinin azaltılmasına yönelik hedefini yakalayamayacağını belirterek, kaydedilen ilerlemenin sağlık çalışanlarının grevleri nedeniyle sekteye uğradığını öne sürmüştü. Sunak, hastanelerde tedavi olmak için bekleyenlerin sayısının artmasından grev yapanları ve Covid-19 salgınını sorumlu tutmuştu.

İngiltere’de hastanelerde tedavi olmak için bekleyenlerin sayısı geçen yıl 7 milyona yükselmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir