ABD’de suçsuz olduğu halde 44 yıl hapis yatan kişiye 25 milyon dolar tazminat ödenecek

ABD’de haksız yere 44 yıl hapis yatan kişiye 25 milyon dolar tazminat ödeneceği açıklandı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Kuzey Carolina eyaletinde bir kadına tecavüz suçlamasıyla 44 yıl hapis yatan siyahi Ronnie Long’un suçsuz olduğu ortaya çıktı.

ABD Temyiz Mahkemesi Yargıcı Stephanie Thacker, konu hakkında yapılan ifşaatlar sonucu “polisin maddi delilleri kasıtlı sakladığının anlaşılmasının ardından” 27 Ağustos 2020’de Long’un mahkumiyetinin iptal edildiğini belirtti.

Haksız yere, 44 yıl 3 ay 17 gün hapiste kalan Long’un avukatları, anlaşmaya varılan 25 milyon doları ülke çapındaki en büyük “haksız mahkumiyet tazminatlarından biri” olarak nitelendirdi.

ŞEHİR MECLİSİ: KASITLI SUİSTİMALLERİN SORUMLULUĞUNU KABUL EDİYORUZ

Long’un tazminat davası açtığı Concord Şehir Meclisi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Concord şehri, önceki şehir çalışanlarının Long’un haksız mahkumiyetine yol açan önemli hataları ve kasıtlı suistimallerinin sorumluluğunu kabul ediyor” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, “Bay Long ve ailesine onlardan alınan her şeyi tam olarak geri verecek hiçbir önlem olmasa da, bu anlaşma aracılığıyla geçmişteki yanlışları düzeltmek ve sorumluluğu üstlenmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” denildi.

ABD medyasında yer alan bilgilere göre, 68 yaşında olan Long, 1976 yılında 21 yaşındayken, “beyaz bir kadına tecavüz ve hırsızlıkla” suçlanmış ve tamamı beyazlardan oluşan jüri kararıyla iki kez ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir