Hayati bir fırsat olarak görüyorlar… İngiltere’den yapay zekaya rekor yatırım!

Birleşik Krallık hükümeti, sağlık ve eğitim gibi sektörlerde kullanılabilecek güvenli ve güvenilir yapay zeka modellerinin geliştirilmesini desteklemek amacıyla kurulan Temel Model Görev Gücü için 100 milyon sterlin (124 milyon ABD doları) tutarında ilk finansman sağlayacağını açıkladı.

HAYATİ BİR FIRSAT OLARAK GÖRÜLÜYOR

Bilim, İnovasyon ve Teknoloji Bakanlığı (DSIT) fonun duyurusunu yaptığı açıklamada, yapay zeka teknolojisinin küresel GSYH’yi on yıl içinde %7 oranında artıracağının tahmin edildiğini ve bu teknolojinin benimsenmesinin Birleşik Krallık ekonomisini büyütmek için “hayati bir fırsat” olduğunu söyledi.

Haber, Şansölye Jeremey Hunt’ın geçtiğimiz ay bütçesinde yaptığı ve “en çığır açan İngiliz yapay zeka araştırmasını” gerçekleştiren şirkete yılda 1 milyon sterlin sunacak olan yeni bir yapay zeka araştırma ödülünü içeren duyuruları takip ediyor.

Bu, yenilikçilerin en yeni ürünleri piyasaya sürmelerine yardımcı olmak için bir YZ kum havuzu veya test ortamına ve Üretken YZ şirketlerinin ihtiyaç duydukları malzemeye erişebilmeleri için fikri mülkiyet kurallarına açıklık getirmek üzere Fikri Mülkiyet Ofisi ile birlikte çalışma sözüne ek olarak yapıldı.

GÜVENLİ YAPAY ZEKA İÇİN ORTAK ÇALIŞMALAR GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Yapay zekaya yönelik görev gücünün amacının, Birleşik Krallık’ın küresel olarak rekabetçi olmasını sağlamak için yapay zekanın güvenli ve güvenilir kullanımını geliştirmek olduğu belirtiliyor.

Hükümet ve endüstri uzmanlarından oluşacak grup, hem bilimsel hem de ticari düzeyde güvenli ve güvenilir temel modeller geliştirmek için farklı endüstriler, düzenleyiciler ve sivil toplum gruplarıyla birlikte çalışacak.

ÇALIŞMALARIN BENİMSENMESİ İÇİN GÜVEN GEREKİYOR

Bilim, Yenilik ve Teknoloji Bakanı Michelle Donelan, “Sorumlu bir şekilde geliştirilen son teknoloji yapay zeka, neredeyse her sektörde dönüştürücü bir etkiye sahip olabilir. Yeni tıbbi tedaviler geliştirme, iklim değişikliğiyle mücadele etme ve kamu hizmetlerimizi iyileştirme yöntemlerimizde devrim yaratabilir ve tüm bunları yaparken ekonomimizi büyütüp geleceğe hazır hale getirebilir.” dedi.

Kamu ve işletmelerin yapay zeka teknolojisini güvenle benimsemeleri ve faydalarını tam olarak fark etmeleri için ihtiyaç duydukları güvene sahip olmalarının hayati önem taşıdığını söyledi.

YAPAY ZEKANIN DÜZENLENMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLATILDI

Geçtiğimiz ay Birleşik Krallık hükümeti, genel amaçlı yapay zekayı düzenleme planlarını özetleyen bir beyaz kitap yayınladı.

Belge, “sorumlu kullanım” olarak adlandırdığı ve şirketlerin uymasını istediği emniyet, güvenlik ve sağlamlık; şeffaflık ve açıklanabilirlik; adillik; hesap verebilirlik ve yönetişim; rekabet edebilirlik ve telafi olmak üzere beş ilkeyi ana hatlarıyla belirlemektedir.

Başka bir yerde, Avrupa Veri Koruma Kurulu (EDPB), bir dizi Avrupalı gizlilik gözlemcisinin teknolojinin AB’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) ile uyumlu olup olmadığı konusunda endişelerini dile getirmesinin ardından ChatGPT’yi araştırmak için özel bir görev gücü başlatmayı planladığını duyurdu.

EDPB, web sitesinde yayınladığı bir açıklamada, görev gücünün amacının “işbirliğini teşvik etmek ve veri koruma yetkilileri tarafından yürütülen olası yaptırım eylemleri hakkında bilgi alışverişinde bulunmak” olduğunu söyledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir